Delicious Box

Catering dietetyczny Wrocław
A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast
wybierz język: EN
Przejdź do wyszukiwarki

Znajdujesz się w: Strona główna > Blog > Sposoby na przyspieszenie metabolizmu

Jak przyspieszyć metabolizm?

Wolny metabolizm jest bardzo częstą wymówką osób, które odpowiednio nie dbają o siebie i przez to mają nadwagę. W rzeczywistości jednak tempo pracy metabolizmu to bardzo istotny czynnik dla zachowywania prawidłowej masy ciała, a tempo zachodzenia procesu przemiany materii, czyli metabolizmu w bardzo dużej mierze może być sterowane przez nasze zachowania. 

Codzienna dieta

Zdecydowanie najważniejszym czynnikiem dla prawidłowego tempa metabolizmu jest codzienna dieta czyli to, w jaki sposób odżywiamy się na co dzień. Istotne jest oczywiście to, co i jak jemy, ale dla tempa metabolizmu czynnikiem kluczowym zawsze będzie odpowiedni rytm posiłków. Organizm ludzki najbardziej boi się bowiem głodu, głównego zagrożenia dla ludzkiego życia przez niemal cały okres istnienia gatunku. W związku z tym, jeśli posiłki nie odbywają się regularnie, organizm zaczyna uruchamiać mechanizmy ograniczające zużycie energii i tym samym spowalniające metabolizm. Szybki metabolizm, czyli więcej energii, lepsze samopoczucie, ale też wyższe zapotrzebowanie na kalorie, były dla człowieka pierwotnego zagrożeniem. Dlatego jeśli nie będziemy regularnie spożywać posiłków, oczywiście w niewielkich porcjach, nasze ciała cały czas będą pracować w trybie oszczędzania energii, a to niczemu dobremu nie służy.

Aktywność fizyczna

Metabolizm można określić jako mechanizm zapewniania energii do pracy dla całego organizmu. Jest trochę jak silnik w samochodzie, który na wysokich obrotach jest wtedy, kiedy trzeba jechać szybko lub ciągnąć duży ciężar. Dlatego jeśli chcemy, by nasz metabolizm działał energicznie, powinniśmy postawić mu odpowiednie wymagania. 

U człowieka prowadzącego siedzący i ospały tryb życia metabolizm na pewno nie będzie szalał, bo zwyczajnie nie ma takiej potrzeby. Jeśli jednak będziemy aktywni, będziemy się ruszać i będziemy robić dużo różnych rzeczy, organizm będzie cały czas podawał duże ilości energii gotowej do wykorzystania. Jeśli nie będziemy jej na bieżąco wykorzystywać, metabolizm z czasem znowu spowolni.