Delicious Box

Catering dietetyczny Wrocław
A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast
wybierz język: EN
Przejdź do wyszukiwarki

Znajdujesz się w: Strona główna > Blog > Picie wody

Jak wyrobić nawyk picia wody?

Ponad 60 procent ciała dorosłego człowieka to woda, a odwodnienie, nawet nieznaczne może być bardzo groźne dla naszego zdrowia. Dlatego tak ważne jest utrzymywanie prawidłowego poziomu nawodnienia. Wpłynie to nie tylko na nasze zdrowie w szerszej perspektywie, ale poprawia samopoczucie i pozytywnie wpływa na skórę.

Czy piję zbyt mało?

Badania wskazują, że 80 procent Polaków pije zbyt mało wody, a 10 procent nie pije jej prawie wcale. Dlaczego tak się dzieje? Częstym tłumaczeniem jest fakt, że przecież codzienna dieta zawiera dużo płynów. Zupy, herbata, kawa, soki, woda zawarta w owocach i warzywach itd... Pada także pytanie „Po co mam pić, jeśli nie odczuwam pragnienia?". To błędne myślenie, z powodu niedostatecznej ilości wody w diecie borykać się z takimi problemami, jak tycie, zmęczenie czy kłopoty z trawieniem. Ilość wody w diecie, nawet jeśli wdrażamy tak zwane zdrowe odżywianie, może nie być wystarczająca, do tego dochodzą składniki diety, które mogą działać odwadniająco (na przykład kawa). Warto też zdawać sobie sprawę, że w ciągu dnia tracimy około 10 szklanek wody przez oddychanie, pocenie się, procesy zachodzące w organizmie oraz wydalanie moczu. Jeszcze więcej stracimy przy wysiłku fizycznym, podczas ciąży i karmienia piersią, w sytuacji choroby oraz w trakcie upałów. Ten deficyt należy regularnie, systematycznie uzupełniać.

Zacznij pić wodę!

Zanim zaczniesz zmieniać swoje nawyki (naukowcy twierdzą, że na trwałą zmianę nawyków potrzebujemy 21 dni pracy) oszacuj, ile wody potrzebujesz. w sieci znajdziesz wiele kalkulatorów, które uwzględnią Twoje indywidualne potrzeby. Nowoczesne technologie mogą wspomóc cię także przy realizacji zmian nawyków. Zainstaluj aplikację, która będzie przypominała o piciu wody. Jej zadaniem jest regularne przypominanie, notowanie i porównywaniu wyników. Ułatwi Ci ona kontrolowanie ilość wypitej wody.

Praktyczne triki, na więcej wody w diecie

  1. Pij samodzielnie przyrządzaną wodę smakową. Wody smakowe w butelkach są dosładzane i pełne sztucznych dodatków. Postaw na naturę. Do szklanego dzbanka włóż liście świeżej mięty, plasterek cytryny, limonki i pomarańczy. Możesz dorzucić kilka plastrów obranego imbiru. Nie tylko z chęcią będziesz sięgać po efektowny napój, ale dodatkowo podkręcisz metabolizm.
  2. Zawsze mniej butelkę wody mineralnej przy sobie i szklankę wody w zasięgu wzroku, np. na biurku w pracy.
  3. Pij często, małymi łykami.
  4. Wyznacz sobie stałe pory dnia, w których musisz co najmniej wypić pół szklanki wody i trzymaj się nich. Np.: po wstaniu, przed wyjściem z domu, przed snem itp.
  5.  Zrób zabawną tabelę, powieś na lodówce i odhaczaj każdą szklankę. Nagradzaj się za wypełnienie plan

Wystarczy 3 tygodnie, a nowy nawyk wejdzie ci w krew dla dobra Twojego samopoczucia, zdrowia i urody!