Delicious Box

Catering dietetyczny Wrocław
A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast
wybierz język: EN
Przejdź do wyszukiwarki

Znajdujesz się w: Strona główna > Blog > PO CO NAM WITAMINA D?

PO CO NAM WITAMINA D?

WITAMINY są nam potrzebne do prawidłowego wzrostu i rozwoju. To cząsteczki, które nie dostarczają nam energii ale pomagają w metabolizmie makroskładników. Większość witamin musi być dostarczana z codziennym pożywieniem. Zarówno niedobór jak i nadmiar jest niebezpieczny. Wyróżniamy witaminy rozpuszczalne w tłuszczach i wodzie. Pierwsze magazynowane są w tkance tłuszczowej i mogą osiągać poziom toksyczny więc nie powinniśmy przekraczać zalecanej dawki. Wyjątkiem jest witamina D! Gdzie referencyjne wartości spożycia powinny być na większym poziomie niz dotychczas!

Pod terminem - WITAMINA D - kryją się dwa związki, jeden obecny w roślinach i grzybach, drugi odnajdujemy w produktach pochodzenia zwierzęcego, a także jego produkcja następuje podczas promieniowania ultrafioletowego w skutek syntezy skórnej.

zawartość witaminy d w produktach

Korzyści płynące z witaminy D


ZADBAJ O SUPLEMENTACJĘ!

W szerokości geograficznej, w której leży Polska, kąt padania promieni słonecznych w miesiącach jesienno-zimowych jest zbyt mały, nie umożliwia produkcji cholekalcyferolu w skórze. Ilość „zmagazynowanej” witaminy D3 w tkankach zazwyczaj jest niewystarczająca. Badania epidemiologiczne wykazują, że stężenie witaminy D3 lub jej metabolitów u większości dorosłych nie osiąga pożądanego poziomu.

Patrycja Zawistowska - Trener Personalny