Delicious Box

Catering dietetyczny Wrocław
A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast
wybierz język: EN
Przejdź do wyszukiwarki

Znajdujesz się w: Strona główna > Blog > Nowa piramida żywienia

Nowa piramida żywienia

Jak zwiększyć swoją świadomość podczas przyrządzania posiłków? Jakie produkty powinno się jeść częściej, a jakie rzadziej w ciągu dnia? Odpowiedź na te pytania znajdziecie sięgając do piramidy żywienia. 

nowa piramida żywienia

Im bliżej podstawy piramidy znajduje się dany produkt, tym częściej powinniśmy po niego sięgać. 
Na co stawiają eksperci w nowej piramidzie żywienia? Solidny fundament stanowi przede wszystkim AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA. Naukowcy wnioskują, że stosunek aktywności fizycznej do jedzenia powinien wynosić nawet 50:50. 
Zaraz nad aktywnością fizyczną pojawiają się WARZYWA I OWOCE, w stosunku 4:1 Więcej warzyw - minimum 400g w ciągu dnia, mniej owoców - do 100g. 
Kolejne piętro piramidy to PRODUKTY WIELOZBOŻOWE - źródło żelaza, magnezu, błonnika pokarmowego i witaminy z grupy B. Wcześniej zajmujące pierwszy poziom piramidy, dziś ustępują miejsca warzywom i owocom - ale dalej są kluczowym elementem naszej diety. 
Wyżej w piramidzie widzimy MLEKO I PRZETWORY MLECZNE. Wybieraj nabiał z zawartością tłuszczu - 1,5-2%, nie 0%!, które pozbawione jest wartości odżywczych. 
Ostatni poziom piramidy to MIĘSO, RYBY, ROŚLINY STRĄCZKOWE I JAJA. Powinniśmy jeść jedną porcję tych produktów w ciągu dnia, a mięso i jego przetwory ograniczyć do 500g tygodniowo. 
Szczyt piramidy stanowią zamienniki słodyczy: ORZECHY, PESTKI OWOCÓW, OLEJE ROŚLINNE jako dobre źródła tłuszczu, który jest niezbędnym elementem zdrowej diety
*Piramida dotyczy osób, które nie muszą stosować diet eliminacyjnych, nie są weganami czy wegeterianami.

Aktywny styl życia, świadome przygotowywanie posiłków, bazujące na zasadach zdrowego żywienia, a przede wzystkim słuchanie swojego organizmu - który jest najlepszym doradcą w kwesti tego - co i jak jeść, by zachować zdrowie, siłę i energię - to obowiązkowa część prewencji chorób cywilizacyjnych! 
JESTEŚ TYM CO JESZ - Zadbaj o swoje zdrowie poprzez prawidłowe żywienie i aktywność fizyczną!

Patrycja Zawistowska - Trener Personalny