Delicious Box

Catering dietetyczny Wrocław
A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast
wybierz język: EN
Przejdź do wyszukiwarki

Znajdujesz się w: Strona główna > Blog > Jak uniknąć efektu jo-jo?

Jak uniknąć efektu jo-jo?

Choć termin „efekt jo-jo” brzmi dość niepoważnie, opisuje problem, którego nie wolno bagatelizować. Mianem tym określa się tendencję do ciągłego chudnięcia i niemal natychmiastowego przybierania na wadze charakterystyczną dla tysięcy stosujących diety kobiet i mężczyzn. Na szczęście, ze zjawiskiem tym można skutecznie walczyć, choć jest to możliwe przede wszystkim wówczas, gdy decydujemy się na przestrzeganie kilku zasad.

Po pierwsze – zbilansowana dieta

Diety, które zwykle stosujemy, można dzielić na te, które szybko przynoszą oczekiwane rezultaty oraz na te, które wymagają sporej cierpliwości. Tymi pierwszymi są przeważnie tak zwane diety jednoskładnikowe, wyjątkowo radyklane, a tym samym siejące w organizmie ogromne spustoszenie. Owszem, osoby przestrzegające ich zasad bez względu na drastyczność kolejnych z nich, mogą liczyć na znaczący spadek wagi. Niestety, jest on chwilowy znikając natychmiast, gdy tylko decydujemy się na rezygnację z diety bazującej na dostarczaniu jedynie minimalnej liczby kalorii albo takiej, która nakazuje bazowanie tylko na białku lub jedynie na owocach i warzywach. Nic więc dziwnego, że to właśnie zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem na uniknięcie efektu jo-jo. Jeśli nie wprowadziliśmy jej podczas odchudzania, wdrożenie jej zasad w życie po jego zakończeniu to nasz obowiązek.

Po drugie – regularne posiłki

Innym problemem diet odchudzających jest to, że często ograniczają nie tylko liczbę przyjmowanych kalorii (a tym samym także składników odżywczych), ale i spożywanych posiłków. Niestety, okazuje się, że jest to najprostsza droga na wprowadzenie do organizmu chaosu, nad którym później wyjątkowo trudno się panuje. Warto więc pamiętać o tym, że organizm nie znosi najadania się na zapas. Posiłki należy jeść o stałych porach dbając o to, aby było ich pięć, a nie trzy, Dzięki temu organizm otrzymuje mniejsze ilości pożywienia i łatwiej jest mu spożytkować je tak, aby możliwe było zaspokojenie jego potrzeb. W innym wypadku można spodziewać się gwałtownego tycia.