Delicious Box

Catering dietetyczny Wrocław
A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast
wybierz język: EN
Przejdź do wyszukiwarki

Znajdujesz się w: Strona główna > Blog > Hummus

Hummus

Humus. Warstwa próchnicza gleby. Bardzo dobra dla roślin. Jak można ją jeść? Oczywiście nie można. Jadalny jest bowiem hummus, pisany przez dwa m. Jest to bardzo popularna na Bliskim Wschodzie pasta z ciecierzycy, która czasami określana jest pół żartem, pół serio jako jedyna rzecz wspólna dla wszystkich grup etnicznych zamieszkujących tamten rejon świata. Czy warto wybierać hummus także w rejonach świata takich jak nasz, gdzie trzeba wejść na Wikipedię, by dowiedzieć się, jak ciecierzyca wygląda?

Hummus pochodzenie

Powiedzieć po prostu, że hummus pochodzi z Bliskiego Wschodu, to za mało. Pasta ta przypisywana jest Saladynowi, słynnemu sułtanowi Imperium Arabskiemu, który miał ją przygotować po raz pierwszy w XII wieku. Jest to najpewniej tylko legenda, ponieważ ciecierzyca jest znana od starożytności, a rozpowszechniona jest wszędzie od Kaukazu po Indie i Afrykę Północną. Obecnie podbija też Europę i obie Ameryki, chociaż oczywiście raczej nie można zakładać, że tam hummus powstał na początku. W związku z tym, że zazwyczaj nawet każda rodzina ma swój własny przepis na hummus, można spokojnie stwierdzić, że był on z nami praktycznie od zawsze i dociekanie jego początków nie ma większego sensu.

Hummus właściwości

Dlaczego hummus jest tak popularny? Ponieważ jest to typowa potrwa biednych ludzi, która znakomicie zapychała i do tego świetnie smakowała, co niestety nie zawsze idzie w parze. Hummus ma wysoką kaloryczność, co bywa problemem ze względu na fakt, że często dodawany jest praktycznie do wszystkiego. Najważniejsze jest jednak to, że hummus to potrawa wyjątkowo bogata w białko, dzięki czemu pozwoliła wyżywić miliony ludzi, a dzisiaj jest niemalże nieodzownym elementem diety wegan i ważnym składnikiem diety wegetarian. Jeśli chodzi o witaminy i minerały, hummus na pewno nie jest ich wielką skarbnicą, ale ma ich tyle, że nikt na pewno nie będzie cierpiał na żadne deficyty, jeśli zrobi z niego ważny element swojej diety. Jako potrawa roślinna, hummus jest bardzo zdrowy i pozwala m.in. obniżać poziom cukru we krwi. W naszych dietach pudełkowych również pojawia się hummus w różnych formach.