Znajdujesz się w: Strona główna > Blog > Dobry tłuszcz - nie jest zły!
DOBRY TŁUSZCZ - NIE JEST ZŁY,
czyli które tłuszcze są dobre do smażenia?
Smażenie to jeden z poporalniejszych rodzajów obróki termicznej, który pozwala nam w prosty i szybki sposób przygotować smaczny posiłek.
Pytanie: na czym smażyć, aby zmniejszyć niekorzystne właściowości potraw przygotowywanych na patelni?
1. Jakie czynniki decydują o tym, że jeden olej nadaje się do smażenia, a inny nie?
2. Skład tłuszczów zwierzęcych i roślinnych.
W skłąd tłuszczów zwierzęcych i roślinnych wchodzą kwasy tłuszczowe.
KWASY TŁUSZCZOWE NASYCONE
KWASY TŁUSZCZOWE NIENASYCONE:
- jednonienasycone
- wielonienasycone
Na co zwrócić uwagę? na WIĄZANIA - im więcej wiązań NIENASYCONYCH tym większe ryzyko UTELNIANIA i POLIMERYZACJI (pękania wiązań nienasyconych i przyłączania się do nich tlenu).
3. Odporność na wysoką temeraturę.
Najtrwalsze na wysoką temperaturę są: kwasy tłuszczowe nasycone (co nie oznacza, że są najlepsze do smażenia, ponieważ wykazują niekorzystny wpływ na nasze zdrowie), dalej jednonienasycone, a najmniej wielonasycone, tzn. im więcej kwasów omega6 i omega3 tym wyższa podatność na utlenianie.
Co z punktem dymienia? Idealny wynosi powyżej 200st. Celsjusza.
4. Na czym zatem smażyć?
Do smażenia powinniśmy wybierać tłuszcze najbardziej stabilne, te które zawierają dużo wiązań jednonienasyconych.
Proces rafinacji zwiększa się punkt dymienia, dlatego do obróbki termicznej nie korzystajmy z olejów nierafinowanych, ze względu na większą wrażliwość na obróbkę cieplną.
“O tym, czy dany tłuszcz do smażenia czy gotowania jest dobrym wyborem decyduje jego punkt dymienia. Najwyższy bo wynoszący aż ok. 200°C mają smalec czy olej kokosowy. Niestety, ze względu na wysoką zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych, nie są to tłuszcze korzystne dla zdrowia. Należy spożywać je z dużą dozą umiaru.
Popularne oleje używane w polskiej kuchni takie jak rzepakowy, słonecznikowy, olej z pestek winogron czy oliwa z oliwek nadają się do smażenia jedynie, jeśli kupimy je w formie rafinowanej. Oleje rafinowane zachowują wszystkie korzystne kwasy tłuszczowe a dzięki rafinacji znacznie zwiększa się ich punkt dymienia – wyjaśnia ekspert kampanii „Poznaj się na tłuszczach!”, dietetyk mgr Ewa Kurowska.
WSKAZÓWKI:
1. Zadbaj o różnorodność przygotowywania swoich posiłków! Smażenie uzupełni w dania z parowaru, piekarnika!
2. Zwróć uwagę na skład oleju! Postaw na oleje roślinne o wysokiej zawartości kwasów jednonasyconych. Unikaj tych, które zawierają WYSOKĄ zawartość tłuszczy nasyconych.
3. Wybieraj produkty odznaczające się wysokim punktem dymienia (rzepakowy rafinowany, kokosowy rafinowany, rafinowana oliwa z oliwek)
4. Zwróć uwagę na etykietę i sposób produkcji! Do smażenia wybierz olej rafinowany.
5. Nie stosuj oleju do wielokrotnego smażenia!