Delicious Box

Catering dietetyczny Wrocław
A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast
wybierz język: EN
Przejdź do wyszukiwarki

Znajdujesz się w: Strona główna > Blog > Dlaczego nie chudnę?

Trzymasz dietę, trenujesz, prowadzisz zdrowy tryb życia, a mimo to nie chudniesz?

W tym poście dowiesz się co może utrudnić Ci walkę z niechcianymi kilogramami. 

kortyzol sposoby-na-obnizenie-poziomu-hormonu-stresu

Zacznijmy od początku... Kortyzol to hormon stresu, wytwarzany przez korę nadnerczy. W organizmie zdrowego człowieka jest wytwarzany w sposób pulsacyjny w trybie dobowym, a najwyższe stężenie we krwi osiąga rano. 

Za co odpowiada kortyzol? 

- działa przeciwzapalnie
- powoduje retencję wody w organizmie poprzez zatrzymanie soli 
- zwiększa stężenie glukozy we krwi w sytuacji stresu 
- pełni funkcje metaboliczne 
 
Nie należy się go obawiać do momentu, w którym chroniczny stres, jakiemu poddajemy nasz organizm przyczynia się do jego stałego wydzielania i utrzymywania jego stężenia na wysokim poziomie przez cały czas. 
A teraz odpowiedz sobie na pytanie: Jak często się stresujesz? Jaki tryb życia prowadzisz? Ile sytuacji nerwowych spotyka Cię w ciągu dnia? Jak długo śpisz? Jak się regenerujesz? Czy, aby na pewno Twój kortyzol wydzielany jest tak jak powinien?

Dlaczego nie chudniesz?

Ponieważ kortyzol za sprawą retencji wody w organizmie powoduje, że w miejsce spalonej tkanki tłuszczowej zasysana jest woda. Czy stres to tylko sytuacja ograniczająca nasz niepokój? Nie. Organizm postrzega stres jako każdą zwiększoną aktywność, a także OGRANICZONĄ ILOŚĆ DOSTARCZANEGO POŻYWIENIA, czy zatem nadmierne treningi i drastyczna dieta to dobry pomysł? 

ROZWIĄZANIE? JEDZ WIĘCEJ! 
Jeżeli Twoje zapotrzebowanie energetczne wynosi 2500kcal, nie obcinaj kalorii do 1000 licząc, że efekty przyjdą dwa razy szybciej, bo nie przyjdą. Retencja wody spowoduje, że waga się zatrzyma, a jak tylko odstawisz drastyczną dietę, uzyskasz efekt jojo.

Jeżeli nie wiesz w jaki sposób dobrać odpowiednią ilość kalorii dla siebie, skontaktuj się z naszym doradcą żywieniowym. Wspólnie ustalimy dietę odchudzającą dopasowaną idealnie do Twoich potrzeb.

https://web.facebook.com/patrycja.trenerpersonalny/

 zioła obniżające poziom kortyzolu